2020 Committee Assignments |
|
|
Paul A. Dobson, Wood County, Chair
Joseph T. Deters, Hamilton County
Mathias H. Heck, Jr., Montgomery County
Ronald J. O’Brien, Franklin County
Michael C. O’Malley, Cuyahoga County
Jess C. Weade, Fayette County
Judy C. Wolford, Pickaway County |
Judy C. Wolford, Pickaway County, Chair
Mathias H. Heck Jr., Montgomery County
Michael C. O’Malley, Cuyahoga County
David W. Phillips, Union County
Stephen J. Pronai, Madison County
Gwen Howe-Gebers, Henry County |
|
|
Ethics and Training Committee
|
Mathias H. Heck Jr., Montgomery County, Chair
Jess C. Weade, Fayette County
Gwen Howe-Gebers, Henry County
Ronald J. O’Brien, Franklin County
|
Ronald J. O’Brien, Franklin County, Chair
Jane M. Hanlin, Jefferson County
Charles T. McConville, Knox County
Michael C. O’Malley, Cuyahoga County
Edwin A. Pierce, Auglaize County
Sherri L. Bevan Walsh, Summit County |
|
|
Investigators Liaison Committee
|
Jane M. Hanlin, Jefferson County, Chair
Kevin J. Baxter, Erie County
Ronald J. O’Brien, Franklin County
Daniel R. Lutz, Wayne County |
David P. Fornshell, Warren County, Chair
William C. Hayes, Licking County
Dennis P. Will, Lorain County
Katherine J. Zartman, Williams County |
|
|
Daniel R. Lutz, Wayne County, Chair
Steven D. Barnett, Carroll County
Julia R. Bates, Lucas County
Keller J. Blackburn, Athens County
Joel M. Blue, Guernsey County
Matthew E. Crall, Crawford County
Paul A. Dobson, Wood County
D. Vincent Faris, Clermont County
John D. Ferrero, Stark County
David P. Fornshell, Warren County
Michael T. Gmoser, Butler County
Jane M. Hanlin, Jefferson County
Mathias H. Heck, Jr., Montgomery County
Jason D. Holdren, Gallia County
Gwen Howe-Gebers, Henry County
Charles T. McConville, Knox County
Morris J. Murray, Defiance County |
Ronald J. O'Brien, Franklin County
Michael C. O’Malley, Cuyahoga County
David W. Phillips, Union County
Edwin A. Pierce, Auglaize County
Stephen J. Pronai, Madison County
Phillip A. Riegle, Hancock County
Ryan D. Styer, Tuscarawas County
Kevin S. Talebi, Champaign County
Christopher R. Tunnell, Ashland County
Victor V. Vigluicci, Portage County
Sherri L. Bevan Walsh, Summit County
Jess C. Weade, Fayette County
Dennis P. Will, Lorain County
Judy C. Wolford, Pickaway County
Eva J. Yarger, Van Wert County
Katherine J. Zartman, Williams County
|
|
Membership, Outreach and Planning Committee
|
|
Sherri L. Bevan Walsh, Summit County, Co-Chair
David P. Fornshell, Warren County, Co-Chair
Steven D. Barnett, Carroll County
Julia R. Bates, Lucas County
Paul A. Dobson, Wood County
D. Vincent Faris, Clermont County
John D. Ferrero, Jr., Stark County
Michael T. Gmoser, Butler County
Gwen Howe-Gebers, Henry County
David W. Phillips, Union County
Ryan D. Styer, Tuscarawas County
Dennis P. Will, Lorain County
Judy C. Wolford, Pickaway County |
Victor V. Vigluicci, Portage County, Chair
Mathias H. Heck, Montgomery County
Daniel R. Lutz, Wayne County
Ronald J. O’Brien, Franklin County
Michael C. O’Malley, Cuyahoga County |
|
Ohio Council of County Officials Liaison
|
|
William C. Hayes, Licking County
Ronald J. O’Brien, Franklin County
Phillip A. Riegle, Hancock County |
Julia R. Bates, Lucas County, Chair
David P. Fornshell, Warren County
Gary D. Bishop, Richland County
Gwen Howe-Gebers, Henry County
S. Forrest Thompson, Medina County
Eva J. Yarger, Van Wert County |
|